Nejčastěji kladené otázky

Není Vám něco jasné ohledně fungování Žlutého melounu, podívejte se na nejčastěji kladené otázky. Nenašli jste odpověď na Vaši otázku? Napište nám.

Půjčky Zobrazit vše


 • Kdo si může na Žlutém melounu půjčit?

  Prostřednictvím Žlutého melounu si mohou půjčit všichni obyvatelé Slovenské a České republiky s trvalým pobytem v jedné z těchto zemí, kteří jsou starší 18 let. Žadatelé o půjčku musí splňovat minimální stanovená kriteria ratingu klienta a finanční schopnosti splácet půjčku.

 • Kolik a na jak dlouho si mohu půjčit na Žlutém melounu?

  Prostřednictvím Žlutého melounu si můžete půjčit minimálně 10.000 CZK a maximálně 250.000 CZK. Doba splatnosti půjček je od 3 měsíců po 5 let. Prostřednictvím Žlutého melounu jsou poskytovány bezúčelové půjčky (nemusíte dokládat způsob jejich využití) a účelové půjčky. Přesný produkt si žadatel zvolí při žádosti o půjčku. Půjčky jsou bez zajištění fyzickými aktivy.

 • Jaké úrokové sazby mohu získat?

  Prostřednictvím Žlutého melounu si můžete půjčit za skvělých podmínek. Úrokové sazby se v případě bonitních žadatelů pohybují od 5,9 % p.a. do 9,6 % p.a. V případě žadatelů s nižším ratingem to může být více.

  Přesná výše úrokové sazby závisí na ratingu žadatele a na konkrétních nabídkách investorů na financování půjčky. Výsledná úroková sazba se počítá jako vážený průměr úrokových sazeb nabídnutých investory na financování Vaší půjčky. Nabídky investorů a výsledné parametry půjčky má dlužník možnost akceptovat nebo odmítnout.

  Úroková sazba je fixní po celou dobu splácení půjčky.

 • Jak si mohu zlepšit svoji úrokovou sazbu?

  Na rozdíl od jiných společností poskytujících úvěry, na Žlutém melounu můžete přesnou úrokovou sazbu, za kterou si půjčujete, sami přímo ovlivňovat. Úroková sazba závisí primárně na Vaší ratingové třídě. Předložením výpisu ze svého úvěrového registru nebo přidáním spoludlužníka máte možnost snížit svojí úrokovou sazbu, a to na celou dobu splatnosti.

 • Co je ratingová třída?

  Každý žadatel o půjčku na Žlutém melounu prochází procesem komplexního hodnocení žadatele, ve kterém ověřujeme jeho kredibilitu a schopnost splácet svoje závazky. Žadatelovi o půjčku, který pozitivně projde hodnocením je přidělena ratingová třída: AA, A, B, C, D, D- a HR.

  AA představuje nejméně rizikovou třídu klientů s velmi vysokým předpokladem řádného splácení jejich závazků. Třída HR je přiřazena nejvíce rizikovým žadatelům.

 • Jaké zajištění je vyžadováno?

  Půjčky získané prostřednictvím Žlutého melounu nejsou zajištěny fyzickými aktivy.

 • Jak rychle mohu získat půjčku?

  Žlutý meloun posoudí Vaši žádost do dvou pracovných dnů. Následně spustíme financovaní Vaší půjčky, které trvá zvyčejne do 7 dnů, maximálne však 14 dní. Financování půjčky Jistý úrok trvá maximálně 14 dní. Jako žadatel máte možnost financování kdykoliv předčasně ukončit a akceptovat do té doby nabídnuté podmínky financování. financování můžete ukončit i před dosažením 100 % výše Vaší půjčky, musí ale dosáhnout alespoň částky 10.000 CZK.

 • Jak funguje financování půjček?

  Financování půjčky trvá maximálně 14 dní, nicméně pokud se žádost naplní na 100 %, doba financování se zkrátí na následující 1 den. Po tuto dobu Vám investoři nabízejí částky na financování půjčky a úrok, za který jsou Vám ochotni půjčit. Úroková sazba na Vaši půjčku se počítá jako vážený průměr nabídek jednotlivých investorů. V průběhu financování se Vás investoři mohou ptát na dodatečné otázky, nezapomeňte je sledovat a na otázka odpovídat. Můžete tak zvýšit Vaši důvěryhodnost. Ve chvíli kdy je půjčky naplněna na 100 %, můžete financování předčasně ukončit a akceptovat získané podmínky, nebo můžete ve financování pokračovat a čekat na nabídky dalších investorů. Systém vždy automaticky vyřazuje nabídky investorů s vyššími úrokovými sazbami a nahrazuje je lepšími nabídkami, tím Vám zabezpečuje nejlepší možné podmínky.

  Po uplynutí doby financování máte možnost půjčku akceptovat v případě, že souhlasíte se získanými podmínkami, nebo ji odmítnout. Půjčka se vždy akceptuje jako celek, neodsouhlasují se jednotlivé nabídky investorů.

  Refinancování funguje podobně jako financování typu Jistý úrok. Jediný rozdíl je, že investoři nemohou činit nabídky s vyšší úrokovou sazbou, než jaká je určena v žádosti o půjčku.

 • Co se stane, pokud se moje půjčka nenaplnila na 100 %?

  V případě, že se Vaše půjčka nenaplnila na 100 % Vámi požadované částky, ale souhlasíte s jejími podmínkami, máte možnost ji přesto akceptovat. Podmínkou je, aby získaná půjčka dosáhla minimálně 10.000 CZK.

  V případě, že nechcete sumu a parametry půjčky získané v tomto financování akceptovat, můžete je odmítnout a opětovně si otevřít nové financování. Podívejte se před tím na naše tipy na vytvoření úspěšného financování půjčky.

 • Musím vždy akceptovat nabídky investorů na financování mojí půjčky?

  Ne, po ukončení financování máte možnost půjčku akceptovat, pokud souhlasíte se získanými podmínkami, nebo ji odmítnout. Půjčka se vždy akceptuje jako celek, neodsouhlasují se jednotlivé nabídky investorů.

 • Jak připravím úspěšné financování?

  Žádosti o půjčku, které jsou důkladně vyplněné, to znamená, že mají konkrétní informace a důsledně zdůvodňují, proč si chce žadatel půjčit, jaké má zázemí a proč je pro investory důvěryhodný, mají mnohem vyšší pravděpodobnost, že získají dostatek investorů na pokrytí celé požadované sumy za nejlepších podmínek. Nepodceňujte důsledné vyplnění všech formulářů, pokud chcete úspěšně žádat o financování půjčky a získat co nejvýhodnější podmínky. Tipy jak vytvořit úspěšné financování najdete v části Jak vytvořit úspěšnou žádost o půjčku.

 • Uvidí investoři a jiní uživatelé při financování moje osobní údaje?

  V systému vystupujete anonymně pouze pod uživatelským jménem (Nick name). Vaše osobní údaje jsou v bezpečí. V žádosti se nezveřejňují žádné osobní údaje žadatelů, ale pouze všeobecné informace o nich a jejich půjčce. Totožnost dlužníků může být odhalena investorem pouze v případě, že dlužník nesplácí půjčku, a to pouze v souladu se Všeobecnými smluvními podmínkami používání portálu Žlutý meloun.

 • Jak splácím svoji půjčku?

  Půjčky na Žlutém melounu se splácejí měsíčně, podle splátkového kalendáře, který od nás dostanete při poskytnutí půjčky. Každý měsíc splácíte stejnou sumu. Výjimkou je pouze poslední měsíc, kdy se výše splátky přizpůsobuje přesnému dni, kdy byla půjčka poskytnuta. Každý dlužník platí na jednu půjčku jen jednu splátku měsíčně. Rozložení splátky mezi jednotlivé investory, kteří do půjčky investovali, zabezpečuje automaticky náš systém. Průběh splátek Vaší půjčky můžete také sledovat v části Můj Žlutý meloun.

  Doporučujeme Vám zřídit si na Vašem bankovním účtu trvalý příkaz, který každý měsíc automaticky odešle sumu Vaší splátky. Poctivým a včasným splácením dluhu nejen předejdete možným sankcím, ale můžete si tím výrazně zlepšit podmínky, stejně jako výši, jakékoliv Vaší půjčky v budoucnu.

 • Co se stane, pokud se opozdím se splátkou půjčky?

  Pokud se opozdíte s měsíční splátkou Vaší půjčky, Žlutý meloun Vás na na tuto skutečnost upozorní, a pokud nedojde k rychlé nápravě, spustí standardní proces vymáhání, jako používají i jiné finanční instituce na trhu. Nejlepším řešením bude, pokud se při jakýchkoliv potenciálních náznacích možných problémů se splácením Vaší půjčky co nejdříve obrátíte na nás, díky tomu budeme moci nalézt společné řešení vzniklého problému.

 • Mohu svoji půjčku splatit i předčasně?

  Ano, Vaši půjčku můžete kdykoli částečně nebo celkově předčasně splatit. Splacení je realizováno vždy k datu přavidelní splátky. Napište nám předem Vaší požadavku o splacení na adresu zlutymeloun@zlutymeloun.cz a zašleme Vám detailní instrukce jak postupovat.

 • Mohu si půjčit vícekrát?

  Ano, prostřednictvím Žlutého melounu si můžete požádat i o více půjček současně. Jejich celková výše (aktuální stav nesplacené jistiny) však nesmí překročit maximální limit, který je určen Vaší schopností splácet půjčky. Zároveň platí, že o další půjčku můžete požádat až po uplynutí 6 měsíců od poskytnutí první půjčky, pokud tuto půjčku řádně splácíte. Právě řádné splácení půjčky je předpoklad, který Vám může zajistit lepší podmínky na financování Vašich dalších půjček.

 • Jaké smlouvy podepisuje dlužník?

  V procesu žádosti Vás vyzveme k vyjádření souhlasu s Podmínkami používání našeho portálu, spracováním Vašich osobních údajů a Všeobecnými obchodními podmínkami. Tihle souhlasy Vás k ničemu nezavazují a na jejich základě můžeme posoudit Vaši žádost a zahájit financování půjčky. Pokud je financování úspěšné, půjčka bude poskytnuta na základě podpisu Smlouvy o zápůjčce, která obsahuje všechny potřebné detaily – zejména výši půjčky, její splatnost, úrokovou sazbu, RPSN, nebo výpočet a termíny splátek půjčky.

 • Proč byla moje žádost zamítnuta?

  Peníze, které žadatelé na financování jejich půjček dostávají, nejsou naší společnosti, ale jsou majetkem konkrétních lidí, kteří takto poskytují svoje úspory. Pro všechny, kteří investují nebo si půjčují na Žlutém melounu, je důležité, aby byl celý systém bezpečný a poskytoval ty nejlepší podmínky. Z těchto důvodů je nezbytné, aby žadatelé, kteří žádají o půjčku, splňovali veškeré předpoklady pro její řádné splácení.

  Z tohoto důvodu důkladně prověřujeme každou žádost o půjčku, zjišťujeme rizikový profil žadatele a jeho předpoklady půjčku řádně splácet. Pokud byla Vaše žádost zamítnuta, nemůžeme Vám sdělit konkrétní okolnost, která to zapříčinila. Souvisí to s našimi pravidly, jejichž úkolem je zabránit jakémukoliv narušení celého systému.

  Je nám líto, pokud jsme Vaši žádost zamítli, zkuste však požádat o půjčku o několik měsíců později, pokud u Vás nastanou výraznější pozitivní osobní a pracovní změny.

 • Jak probíhá proces online autorizovaného ověření?

  Online autorizované ověření přes bankovní účet probíhá na základě směrnice Evropské unie PSD2 (anglicky Payment Services Directive 2), která vstoupila v platnost v lednu 2018. Tato směrnice upravuje platební služby na vnitřním evropském trhu. Evropské unie má pomocí této úpravy za cíl zejména zvýšení ochrany spotřebitele, jelikož zpřísňuje bezpečnostní požadavky pro elektronické platby a zároveň umožňuje poskytování nových platebních služeb. Mezi nejvýznamnější novinky patří zpřístupnění vybraných bankovních služeb licencovaným třetím stranám prostřednictvím technologického rozhraní API (Application Programming Interface). Prostřednictvím těch je možné získat vybrané informace o platebním účtu - samozřejmě vždy na základě souhlasu klienta. Aby klienti mohli komfortně využívat tyto služby a zároveň byly garantovány nejvyšší bezpečnostní standardy, tak pro svou bezpečnost klient zadává své přihlašovací údaje výlučně v zabezpečeném prostředí své banky.

  Využívání služeb na základě směrnice PSD2 vyžaduje licenci a tyto subjekty spadají pod dohled příslušných národních autorit. Na Slovensku je takovou autoritou Národní banka Slovenska.

  Společnost iService, a.s. neprovádí tuto činnost přímo, ale spolupracuje se společnostmi SaltEdge Limited (registrační číslo 11178811, s adresou 71-75 Shelton Street, Covent Garden, London, England, WC2H 9JQ, Velká Británie), s licencí vydanou FCA dne 25.03.2019 s územní platností pro velkou Británii a společností fino run GmbH (registrační číslo HRB17459, se sídlem Universitätsplatz 12, 34127 Kassel, Německo), platební institucí volně poskytující cehraničné služby na území ČR ve smyslu licence vydané BaFin dne 09.02.2021.

  Díky této inovaci, nemusí žadatel o půjčku žádat svou banku (přímo nebo přes internet banking) o výpis ze svého účtu, který je potřebný pro ověření a schválení žádosti o půjčku, ani následně ho manuálně nahrávat do systému Žlutého melounu, ale stačí jen potvrdit souhlas s autorizovaným online ověřením a vše proběhne v systému automaticky.